VISEAFTEN 31. oktober 2025
“50 år med viser“
Viseaften i Visens Venner, Vejle
31. oktober 2025 kl. 19.30
Visevært: Per Nygaard
Omtale af viseaften
Skrevet af Søren Mols
Første viseaften i sæson 2025-2026 havde fået overskriften ”50 år med viser”.
Efter formand Frank Petersens velkomst og fællessangen slap aftenens visevært, Per Nygaard, de dygtige visesangere og gæsteoptrædende løs på en tur ned ad ”mindernes allé”.
Som det fremgår af optakten til viseaftenen d. 31. oktober, har Per været en engageret visesanger i 50 år – og virkelig været med til at fastholde den danske visetradition.
For at understrege sin uselviske indsats omtalte og mindedes han flere gange i løbet af aftenen nulevende og afdøde mennesker, som havde haft stor betydning for ham og for Visens Venner i Vejle.
I optakten til denne jubilæumsaften havde Per antydet, at der blev mulighed for at møde eller gense visevenner, som havde krydset hans vej gennem en lang årrække med viser.
Blandt det store publikum i salen, var der adskillige, som havde mange års ”anciennitet” som gæster ved viseaftener. For dem og alle andre lå det i luften, at der ventede en helt særlig oplevelse.
Man mærkede den gode stemning straks fra starten – der var fuld volumen på alle fællessange i løbet af aftenen.
Storskærmene fungerede, der var ”hul igennem ” på alle kanaler.
Tydeligt, at der var lagt op til en særlig aften.
Vi oplevede et festfyrværkeri af gode viser – nyere og ældre i en skøn blanding. Vi hørte tekster om damer med hemmelige drømme, en dame med en særlig lasagne-opskrift, forførende kvinder, sjove kvinder……
Der var amoriner i luften, der var fulderikker, der var harmonikaspillere, der var duet med indlagte valsetrin.
Tydeligt, at det var sange, som solisterne selv holder af og elsker at optræde med. Der blev serveret viser med høj sværhedsgrad – både tekstmæssigt og musikalsk.
De inviterede gæster mødte op med fine indslag til denne jubilæumsaften. De bidrog til en aften med underholdning fra allerøverste hylde.
Deres fremmøde dokumenterer også den respekt, der findes for Pers mangeårige engagement – både som visesanger og som et menneske, der værner om visetraditionen.
Som formanden antydede i sin velkomst var programlægningen lagt i hænderne på Per Nygaard.
Ud over viserne var der i programmet gjort plads til, at kapelmesteren indledningsvis kunne spille et potpourri på flyglet samt undervejs en rigtig flot udgave af Alley Cat. Der var mange andre instrumenter på scenen, og det var med til at bidrage ekstra til det høje niveau.
For aftenens publikum var det tydeligt, at alle optrædende nød ”turen ned ad mindernes allé” – og visesangernes glæde ved at synge de gode melodier og tekster blev både fint formidlet ud over scenekanten og vel modtaget af det begejstrede publikum.
Det er helt bevidst, at omtalen ikke indeholder en gennemgang/vurdering af de enkelte numre eller de enkelte solisters ”indsats”. Jeg vil dog nævne den sidste vise i det omfattende og alsidige program:
”God nat folk i Vejle”.
– Denne vise er en af Pers favoritter, og den måde, den blev fremført på,
vil blive husket som et flot punktum for viseaftenen d. 31.10.2025.
Tak til Visens Venner i Vejle, for en rigtig god aften!
— og til lykke Per Nygaard med 50-års-jubilæet!
Søren Mols
